SMR-uri nucleare SUA la Doicești: Pierderi cu peste 53% mai mari pentru americanii proprietari pe tehnologie, după ce nu le-au mai intrat bani de la dezvoltatorul român

18 mai 2026

Compania americană NuScale, listată la New York Stock Exchange (NYSE), proprietara tehnologiei reactoarelor modulare mici (SMR) în care România a decis în mod condiționat să investească pentru a construi o centrală nucleară de 462 MW la Doicești, în județul Dâmbovița, pe amplasamentul fostei termocentrale pe cărbune de acolo, a raportat pe primul trimestru din 2026 majorarea cu peste 53% a pierderilor, față de perioada similară a anului trecut, la circa 46,7 milioane dolari.

Citeste integral pe profit.ro - SMR-uri nucleare SUA la Doicești: Pierderi cu peste 53% mai mari pentru americanii proprietari pe tehnologie, după ce nu le-au mai intrat bani de la dezvoltatorul român

Alte articole

Ooni Koda
© Copyright 2026 BaniSiAfaceri

Web Design by Dow Media | Gazduire Web by SpeedHost.ro