Românii au dat mai puțini bani cu împrumut Guvernului. Declin de 4 miliarde de lei în primele cinci luni din cauza crizei guvernamentale și a evoluției economiei

25 mai 2026

Sumele împrumutate de către populație Guvernului prin programele Fidelis și Tezaur s-au ridicat, potrivit calculelor Profit.ro, la 18,78 miliarde lei pentru primele cinci luni din acest an, în scădere de la 22,72 miliarde lei în ianuarie-mai anul trecut. În trecut, guvernanții prezentau creșterile constante ale împrumuturilor de la populație ca pe un act de încredere.

Citeste integral pe profit.ro - Românii au dat mai puțini bani cu împrumut Guvernului. Declin de 4 miliarde de lei în primele cinci luni din cauza crizei guvernamentale și a evoluției economiei

Alte articole

Ooni Koda
© Copyright 2026 BaniSiAfaceri

Web Design by Dow Media | Gazduire Web by SpeedHost.ro