Pasul pe care România nu l-a făcut: Moldova începe amalgamarea în administrația locală. România în schimb are mai multe primării și consilii locale decât în 1990

31 mai 2026

Republica Moldova a lansat procesul de contopire a unor localități pentru mai buna lor administrare, cu resurse mai reduse. Comparativ, România are astăzi mai multe localități decât în 1990, cu mai multă „urbanizare pe hârtie” și mai multă autoritate locală.

Citeste integral pe profit.ro - Pasul pe care România nu l-a făcut: Moldova începe amalgamarea în administrația locală. România în schimb are mai multe primării și consilii locale decât în 1990

Alte articole

Ooni Koda
© Copyright 2026 BaniSiAfaceri

Web Design by Dow Media | Gazduire Web by SpeedHost.ro