Nouă companie feroviară în România, cu trenuri mai vechi din Danemarca, dar cu viteză de 200 km/h. Grampet va aduce pe șine și trenul Leon, primul DMU construit integral în România după cel de-al Doilea Război Mondial

Grampet Group, controlat de Gruia Stoica, susține că trenul Leon, primul automotor DMU (Diesel Multiple Unit) construit în România în ultimii 80 de ani, se află în proces de autorizare pentru a intra pe toate rutele din România, în cel mult un an și jumătate.

Citeste integral pe profit.ro - Nouă companie feroviară în România, cu trenuri mai vechi din Danemarca, dar cu viteză de 200 km/h. Grampet va aduce pe șine și trenul Leon, primul DMU construit integral în România după cel de-al Doilea Război Mondial

Alte articole

Ooni Koda
© Copyright 2026 BaniSiAfaceri

Web Design by Dow Media | Gazduire Web by SpeedHost.ro