Cristian Mungiu critică lipsa unei săli de premiere, după 20 de ani de la primul trofeu: "e un pic stânjenitor!"

24 mai 2026

Cristian Mungiu a declarat duminică seară, la întoarcerea de la Festivalul Internațional de Film de la Cannes, unde filmul Fjord a câștigat premiul Palme d'Or, că i se pare „un pic stânjenitor” faptul că, la 20 de ani după primul său trofeu Palme d'Or, Bucureștiul încă nu are o sală de cinema de premieră potrivită pentru prezentarea filmului. El a cerut statului român să sprijine mai mult cultura și cinematografia, afirmând că artiștii și-au făcut deja partea: "Medalii, decorații, am deja o valijoară".

Citeste integral pe profit.ro - Cristian Mungiu critică lipsa unei săli de premiere, după 20 de ani de la primul trofeu: "e un pic stânjenitor!"

Alte articole

Ooni Koda
© Copyright 2026 BaniSiAfaceri

Web Design by Dow Media | Gazduire Web by SpeedHost.ro